čtvrtek 29. září 2016

Právě čtu... Smolný rok

Zdravím všechny!

Tentokrát jsem sáhla po oddechové knížce s názvem Smolný rok od americké autorky Joshilyn Jacksonové. Tento román mě zaujal svou opravdu nádhernou obálkou, která mě přinutila si přečíst anotaci, a pak...pak už bylo zkrátka rozhodnuto. Smolný rok jsem si plánovala pořídit v Levných knihách a nakonec jsem si ji koupila za bezkonkurenční cenu na letošním Světě knih. Abych se přiznala, už jsem se do knížky na několik desítek stran podívala a musím uznat, že mě knížka opravdu baví!


Pojďme se ještě podívat na anotaci:
Pětačtyřicetiletá Ginny je přesvědčená, že je její rodina každých patnáct let stižena kletbou. Ona sama v patnácti otěhotněla a porodila dceru Lizu, jež ve svých patnácti udělala totéž. Teď uplynulo dalších patnáct let a obě svobodné matky, Ginny i Liza, s hrůzou čekají, kdy dospívající Mosey zopakuje stejný scénář. Tentokrát však kletba na rodinu dopadá nečekaným způsobem… Mrazivý román o matkách, které byly samy ještě dětmi, když rodily, dívčích přátelstvích, dávno ztracených i znovu nalezených láskách, zradě, zneužití a zklamání, nenávisti a žárlivosti. A především o rodině a pevných poutech, která vytváří.


středa 28. září 2016

Říjnová akce v Praze v Holešovicích

Zdravím všechny knihomoly!

Využiji dnešního (pro většinu z nás) volného dne na sepsání kraťoučkého článku o nové literární akci, která se bude zanedlouho konat.

zdroj: northcornwallbookfestival

Řeč je o literárním festivalu pro young adults s názvem Humbook, který se bude konat 15. října v Praze v Holešovicích v sále Elektra od 12 do 20 hodin. Knižních veletrhů v České republice příliš neprobíhá, a tak je třeba náležitě připomínat každou takovou akci. Humbook pořádá nakladatelství CooBoo a Fragment a jde o první festival tohoto druhu.

Pokud hledáte důvod, proč se takové akce zúčastnit, tak jedním takovým je účast i světoznámých autorů, kteří budou pořádat i autogramiádu. Jmenovitě jde o americké spisovatele Christophera Paoliniho (série Odkaz dračích jezdců) a Rutu Sepetysovou (V šedých tónech, Potrhaná křídla, Sůl moře) a o ruskou autorku Natalju Ščerba, která uvede knihu Časodějové. Čeští autoři budou v zastoupení Míši Burdové, Marie Rejfové a Lenky Dostálové.

Kromě autogramiád by na akci neměl chybět ani doprovodný program, jako je setkání s překladateli a výtvarníky, a nebudeme ochuzeni ani o nejrůznější workshopy. Pokud vás festival zaujal, nenechávejte nic náhodě a už teď si lístky zakupte!

pondělí 26. září 2016

Gotická hororová literatura

Svědkyně temnot


Autor: sestavil Mike Ashley
Originální název: The Darker Sex
Nakladatelství: Plus
Rok vydání: 2014; originál: 2009 
Překlad: Olga Fialová, Stanislava Menšíková,
Milena Poláčková, Julie Žemlová
Komentáře: Ondřej Müller
Ilustrace a obálka: Milan Malík
Počet stran: 284


"Má ženský element skutečně blíž ke všemu tajemnému a nadpřirozenému než mužský? Není pochyb o tom, že po mnoho let ženy velmi inklinovaly k tajemným příběhům plným nadpřirozených a strašidelných jevů." (str. 7 - úvod)

středa 21. září 2016

Knižní úlovky aneb Zlatá rybka z antikvariátu

Zdravím všechny knihomoly! Dnes tu jsem s knihou, kterou mám v hledáčku poměrně delší dobu a ze které mám opravu obrovskou radost. Román s názvem Zlodějka knih, který za tak krátkou dobu už přečetlo poměrně dost lidí a navíc si ho hrozně pochvalovalo, jsem takříkajíc ukořistila čirou náhodou v antikvariátu. Zprvu jsem se bála, protože dle stavu měl román obsahovat na titulní stránce vepsané věnování a já se obávala, jak bude vypadat, nebo spíš - jak bude napsané. (Řídím se heslem - lepší očekávat méně a být příjemně překvapen, než...no, však to znáte.) 

Knižní anotace:
Mladý australský autor sepsal silný, zajímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Když jsem dorazila do antikvariátu, držela rozevřenou knihu v ruce a četla to krásné věnování, věděla jsem, že je moje, ještě než jsem ji vůbec zaplatila. Citát, který je obsažený ve věnování mě doslova zasáhl. Přeci jen - každý máme starosti, ale občas je jich krapánek víc a někdy je zkrátka lepším řešením, hodit vše prostě za hlavu a vypnout. (Alespoň dočasně.) 

Také mám u knížek ráda, když vidím, že doopravdy žijí a tato je toho krásným příkladem, přestože je tak mlaďounká. 

(nechtěla jsem zveřejňovat jméno vnučky) 

Co mi ale vrtá hlavou... Jak se kniha dostala do antikvariátu? No, někdo ji tam hold musel přinést, ale proč? Určitě, antikvariáty jsou fabriky na knihy z druhé ruky a je jasné, že stále jen a jen přibývají. Proč se ale takováto nově vydaná, absolutně nezničená kniha, s krásným věnováním dostala příliš brzy do antiku? (Doufám, že se původnímu majiteli knihy nic nestalo.)


Ale odpověď zná pouze ten, kdo ji tam zanesl...


Také si (jako já) občas něco sem tam ulovíte v antikvariátech? Jestli ano, určitě mi napište svůj úlovek, který Vám udělal největší radost!

neděle 18. září 2016

Vstup, nebo se vrať!

Erebos - Hra, která zabíjí!


Autor: Ursula Poznanski
Originální název: Erebos

Nakladatelství: Fragment

Rok vydání: 2011; originál: 2010

Překlad: Karolína Kousalová
Počet stran: 320

K počítačovým hrám nemám zase tak daleko. Ne, rozhodně je nehraji každý den, na druhou stranu v nich čas od času dokážu najít chvilkové odreagování. Knížka je knížka, pořád jí dávám přednost, ale, jak by řekl můj přítel "I virtuální umění dokáže odvyprávět silné příběhy". A co to takhle zkombinovat? 


Toto je Erebos, vstup, nebo se vrať.

úterý 13. září 2016

Knižní úlovky aneb Moje nová pětice

Předevčírem jsem se lehce nudila a náhodou jsem narazila na výprodej "mírně poškozených knih" na webových stránkách dobre-knihy.cz. Už jsem u nich několikrát nakupovala a s nákupem byla vždy nadmíru spokojená. Tentokrát měli v nabídce opravdu nepřeberné množství knih (od beletrie, kuchařek a dětských knih po odbornou literaturu) a věřím, že by si vybral téměř každý. Původně jsem měla v košíku snad o tři knihy více, ale už ani nevím, proč  jsem je odebrala - každopádně tramtadadadadadá! Tímto bych vám ráda představila mé tři nové "odeonky" a dvě milé "greenovky".

sobota 10. září 2016

Smrt a jiné vrcholy mého života

Dnes bych si ráda zapsala do svého wishlistu knížku z nakladatelství Ikar s názvem Smrt a jiné vrcholy mého života. Nikdy by mě nenapadlo, že bych použila slovo smrt a roztomilost v jedné větě, ale tento humorný román mě hned na první pohled upoutal svou maličkatou smrtkou s takovým roztomiloučkým kukučem! A žlutá barva jako pozadí? No říkám, upoutala mě na první mrknutí. Po bližším prozkoumání mi zní i anotace slibně, proto píšu si ...


Anotace:
Hlavní hrdina Martin není právě nadšený, když u postele své umírající babičky potká ztělesněnou Smrt. Ta si přišla pro duši staré dámy a raduje se, že ji konečně někdo vidí a slyší. Jedním si je jistá: Jim dvěma s Martinem je předurčeno, aby se stali nejlepšími přáteli. Tenhle kluk je opravdu milý človíček. A mimochodem, nikdo vám s jistotou nezaručí, že se nedá umřít na nudu nebo na zlomené srdce…

Četli jste?


čtvrtek 8. září 2016

Dvanáct minus jedna

Jedenáct

Autor: Mark Watson
Originální název: Eleven
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2012; originál: 2010

Překlad: Pavel Kříž
Obálka: Kateřina Stárková
Počet stran: 280

Abych řekla pravdu, nikdy jsem se nezamyslela nad tím, že svým chováním můžu ovlivnit, bůh ví kolik lidí, kteří se ani nikdy nemuseli potkat. Ba dokonce o sobě vůbec vědět. Zpětně by mě zajímalo
, komu a jak jsem nevědomky tak trošku přispěla do mlýna... A upřímně doufám, že pokud jsem tedy někomu přispěla, že to bylo jen v tom dobrém!

pondělí 5. září 2016

Meryl Streep, Hugh Grant a Simon Helberg

MalýVelký tip na film a knížku (2)

Nedá se říct, že bych do kina chodila závratně často, ale občas se tam snažím zavítat. Tedy pod podmínkou, že dávají něco aspoň trošičku zajímavého (a ruku na srdce, okurkové sezóny v kinech občas bohužel nastávají).


čtvrtek 1. září 2016

Právě čtu ... Svědkyně temnot

Se mnou je to občas těžké. Na horory se dívat nemůžu, protože bych pak v noci nevylezla z postele. Nemluvě o tom, že mi nesmí ani kousek ruky nebo nohy čouhat přes postel. Co si budeme povídat, nikdy si nemůžeme být jisti, co nám dřímá pod postelí - a já to zjistit opravdu nechci! A ne, prach na mysli opravdu nemám! 

Ale...

Občas mám náladu se aspoň trošičku bát, a proto jsem sáhla po knize s názvem Svědkyně temnot, jejímž autorem je Mike Ashley. Jedná se o sbírku jedenácti (zase číslo jedenáct, v poslední době mě to číslo trošku pronásleduje a ano, své dojmy k románu s názvem Jedenáct snad už brzy sepíšu) strašidelných povídek.

Zatím mám přečtené pouze první tři povídky, ale už teď můžu (alespoň za ty první tři) říct, že jsou vážně super!